Facebook afery, inwigilacja, zabezpieczenie, kasowanie konta.

Czym jest facebook każdy wie, akcja #deletefacebook trwa w najlepsze.

Przypomnijmy, że wszystko się zaczęło od skandalu i wycieku danych 50 milinów użytkowników do firmy Cambridge Analytica. Jak wiadomo to frima Camridge Analytica pracowała nad kampanią Donalda Truma i akcją BREXIT. Przypadek ?

We wtorek (tj. 27/03/2018) , współzałożyciel aplikacji WhatsApp, Brian Acton dołączył na Tweeterze do chóru głosów wzywających ludzi do usunięcia swojego konta na Facebooku. Jego wpis jest szczególnie interesujący, ponieważ WhatsApp jest własnością Facebooka. Natomiast inwestor ventuyre capital Roger McNamee (niegdyś mentor CEO u Zuckerberga) poinformował, że sieć stoi w obliczu kryzysu zaufania publicznego, który ma rzekomo zniszczyć firmę.

Jak usunąć konto facebook ?

1) Ściągnąć z niego wszelkie informacje, zdjecia etc.

Facebook wyśle archiwum na maila:

  • Zaloguj się na Facebooka
  • Kliknij w strzałkę w prawym górnym rogu i wybieramy Ustawienia
  • W ogólnych ustawieniach konta, na samym dole kliknij w „Pobierz kopię swoich danych z Facebook”.
  • Poczekaj na maila

2) Dezaktywacja – Zawieszenie konta z możliwością powrotu do platformy w dowolnym momencie bez zmian na profilu, zdjęć, wpisów etc. Strona wtedy znika dla znajomych, nie będzie można jej odnaleźć lecz wszystko pozostaje w kopiach serwerów na Facebook-u.

Jak dezaktywować konto facebook ?

  • Zaloguj się na Facebooka,
  • Przejdź do ustawień
  • Kliknij w „Edytuj” obok „Zarządzaj kontem”.
  • Kliknij w „Dezaktywuj konto”
  • Dalej zgodnie z instrukcją

3) Skasowanie – Usunięcie konta bez możliwości przywrócenia go. Usuwane jest wszystko co zostało zamieszczone na Facebook-u, wyłączając z tego wiadomości z Messengera.

Link bezpośredni – httpss://www.facebook.com/help/delete_account

4) Pozbyć się wszystkich aplikacji typu Facebook, WhatsApp, Instagram.

Jeśli korzystać z przeglądarki Google Chrome, wejdź w opcje -> opcje zaawansowane -> menu prywatności. Tam trzeba włączyć opcję wysyłaj żądanie „bez śledzenia” podczas przeglądania.

Wtedy pojawi się komunikat – „Włączenie opcji „Bez śledzenia” oznacza, że żądanie zostanie uwzględnione w ruchu związanym z używaniem przeglądarki. Efekt zawsze zależy od tego, czy witryna odpowiada na żądanie i jak je interpretuje”.

„Na przykład niektóre witryny mogą odpowiadać na nie, wyświetlając reklamy bez uwzględniania innych odwiedzonych przez Ciebie stron. Wiele witryn będzie nadal gromadzić Twoje dane przeglądania i używać ich np. do zwiększania bezpieczeństwa, dostarczania treści i usług, wyświetlania reklam i rekomendacji oraz do generowania statystyk i raportów”.

Na urządzeniach Apple’a należy w opcjach prywatności wyłączyć usługi „Limit Ad Tracking”.

5) Przeniesienie się na alternatywną aplikacje, bez inwigilacji jak tweetowy SIGNAL <—- link. Działa jak messenger, ale danych nie kradnie (póki co).

Powodzenia

One thought on “Facebook afery, inwigilacja, zabezpieczenie, kasowanie konta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *