Konfiguracja mostu na urządzeniach Ubiquiti NanoBridgeM5

W związku z tym że widzę dużo zapytań z przeglądarek dotyczących konfiguracji NB kierujących do mojej strony postanowiłem napisać ten poradnik – może ktoś skorzysta.

Początek – tytułem wstępu

Domyślne hasła czy adres IP urządzeń pominę, podobnie jak procedurę składania czy montażu.

Podstawowy opis był już zamieszczony przeze mnie w poście „Mój pierwszy most w n-ce”.

Przejdźmy więc do konkretów.

Baza

Zakładka Wireless

Jako że jedno urządzenie ma być bazą ustawiamy Wireless Mode na Access Point WDS. Kolejną czynnością jest ustawienie SSID. Musimy stworzyć jakiś identyfikator sieci (pamiętając o 32-znakowym ograniczeniu), który będzie przypisany do tego połączenia. Kolejną sprawą jest ustawienie Country Code na Poland. Pozwoli nam to na używanie częstotliwości dozwolonych do legalnego, darmowego użytku w naszym kraju. Channel Width ustawiamy w zależności od prędkości jaką chcemy uzyskać – 20MHz pozwala na maksymalne zestawienie urządzeń z prędkością 78Mb/s, 40MHz podwaja nam prędkość. Channel Shiftingwyłączamy. Do ustawienia częstotliwości na jakiej będziemy działać musimy wiedzieć jaka jest (choć w miarę) wolna. Aby się tego dowiedzieć włączamy Site Survey. Znajdziemy go w Tools->Site Survey. Gdy już mamy wybraną częstotliwość wybieramy ją z listy wyboru FrequencyOutput Power ustawia się eksperymentalnie, na początek można zostawić domyślne ustawienia. Jej ustawienie zależne jest od zaszumienia eteru, odległości na jakiej ma pracować link, czystości strefy Fresnela itp. W polu Max TX Rate ustawiamy prędkość z jaką urządzenie ma pracować. Nie polecam ustawiania auto, lepiej ustawić ją na sztywno.

Na koniec pozostaje nam tylko włączenie w Security opcji WPA2-TKIP, ustawienie WPA Authentication na PSK i wpisanie stworzonego przez siebie hasła. Po tym wszystkim zatwierdzamy zmiany guzikiem Change, dajemy Apply i czekamy aż urządzenie się zrestartuje.

Zakładka Network

Network Mode ustawiamy na Bridge (chcemy by urządzenia były „przezroczyste”). Adres IP ustawiamy na Static i wpisujemy adres IP z podsieci urządzeń (na przykładzie jest to 192.168.0.2), maskę podsieci (na przykładzie 255.255.255.0) oraz ramkę (w przykładzie 192.168.0.1). Na koniec zatwierdzamy zmiany.

Zakładka Advanced

Odznaczamy Enable Airmax – według producenta zalecane jest jego włączenie w przypadku powyżej 20 końcówek podłączonych do bazy. Jako że stawiamy połączenie point to point nie spełniamy tego założenia, a czasami włączony Airmax w połączeniach p2p potrafi trochę napsuć. Następnie ustawiamy Distance, czyli długość linku. Po tym jak ustawimy wymaganą odległość odznaczamy w ACK Timeout opcję Auto Adjust, a wartość ACK zaokrąglamy do 5 w górę (jeśli jest 38 ustawiamy 40, jeśli 46, ustawiamy 50). Zatwierdzamy zmiany, czekamy na restart urządzenia i wchodzimy w

Zakładka Main

Tak powinno wyglądać wszystko po ustawieniu opcji opisanych wyżej.

Końcówka

Zakładka Wireless

Wireless Mode ustawiamy na Station WDS. Pozostałe ustawienia są takie same jak na bazie.

Zakładka Network

Ustawienia identyczne jak na bazie, oczywiście poza adresem IP (nie może być taki sam).

Zakładka Advance

Airmax Priority na Off, reszta jak na bazie.

Zakładka Main

Tak powinna wyglądać skonfigurowana końcówka.

Zakończenie

Na tak ustawionym komplecie urządzeń powinniśmy się cieszyć stabilnym linkiem radiowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *