Polska najbardziej zanieczyszczonym krajem UE – Media milczą…

Po kolejnych badaniach, Komisja Europejska ponownie stwierdza, że mamy najbardziej zanieczyszczone powietrze wśród wszystkich krajów UE. W czterech województwach (tj. małopolskie, śląskie, dolnośląskie i łódzkie) wyraźnie przekracza ustalone górne normy dające możliwość spokojnego przebywania na danym terenie.

W związku z taką sytuacją w tych regionach kraju wzrasta zagrożenie zdrowia i życia Polaków przebywających na co dzień w tak zanieczyszczonych rejonach. Podczas dni w których występuje największe stężenie zanieczyszczonego powietrza, rakotwórczych pyłów dzieci bawią się na podwórkach, osoby starsze wraz z kobietami w ciąży spacerują, ludzie aktywni biegają jeżdżą na rowerach. W ten sposób tylko zwiększamy ekspozycję na zanieczyszczenie powietrza i jego negatywne oddziaływanie na nasze zdrowie. Przypominam, że każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza przedwcześnie umiera 45 000 osób. Części z tych zgonów można było uniknąć, gdybyśmy odpowiednio chronili się w dni smogowe.

Oto mapa europy pokazująca najbardziej zanieczyszczone miejsca w UE:

W tym miejscu wraz z Polskim Alarmem Smogowym zwracamy się z apelem do władz mediów publicznych o dołączenie informacji o aktualnej i przewidywanej jakości powietrza do prognozy pogody przedstawianej w krajowych oraz regionalnych stacjach radiowych i telewizyjnych.

Nasza fundacja na rzecz zrównoważonego rozwoju, OZE i ekologii od kilku lat dumnie wspiera wszelkie inicjatywy chroniące nasze środowisko, naszych najbliższych przed degradacją i zanieczyszczeniami środowiska.

Zapraszamy do współpracy wolontariuszy z całej polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *