Program „Mój Prąd” dofinansowanie 5 tyś zł jak, gdzie, dla kogo ?

Program „Mój Prąd” dofinansowanie 5 tyś zł jak, gdzie, dla kogo ?

Program "Mój Prąd" Dofinansowanie 5000 zł na panele fotowoltaiczne (PV)
Program „Mój Prąd” Dofinansowanie 5000 zł na panele fotowoltaiczne (PV)

Rząd przegłosował ustawę, dzięki której osoby prywatne (ograniczona liczba 200 tysięcy) mogą dostać od rządu bezzwrotne dofinansowanie w kwocie 5 tysięcy złotych na założenie paneli

Program "Mój Prąd" Dofinansowanie 5000 zł na panele fotowoltaiczne (PV)
Program „Mój Prąd” Dofinansowanie 5000 zł na panele fotowoltaiczne (PV)

fotowoltaicznych.

Program „Twój Prąd”: , czyli 5 tys. zł na prywatne, domowe panele słoneczne.

Resort energii ogłosił początek przyjmowania wniosków na dofinansowanie na przełomie sierpnia i września 2019 roku. W ramach programu „Twój Prąd”, przewidziane dopłaty to 5 tysięcy złotych na domowe, prywatne instalacje, lecz ich ilość jest ograniczona i liczy się kolejność składania wniosków.
Budżet przeznaczony na to przedsięwzięcie to 1 mld zł, dofinansowanie dla jednego gospodarstwa domowego nie może przekraczać 5 tyś. zł i nie może być większe niż 50% kosztów instalacji o mocy od 2 do 10 kW. W tą kwotę są wliczane koszty kwalifikowane tzn. zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej (PV).
W praktyce praktycznie wszyscy beneficjenci skorzystają z pełnej kwoty w wysokości 5 tyś. złotych w związku z tym, że instalacje od 2 kW zaczynają się od 10 tyś. zł. co daje 50% instalacji. Najczęściej decydujemy się na instalację od 4 do 6 kW (za 18-30 tysięcy zł).

Jakie są warunki otrzymania dofinansowania ?

Program "Mój Prąd" Dofinansowanie 5000 zł na panele fotowoltaiczne (PV)
Program „Mój Prąd” Dofinansowanie 5000 zł na panele fotowoltaiczne (PV)
O dofinansowanie nie mogą ubiegać się osoby, które otrzymały już dofinansowanie z innego programu lub są w trakcie realizacji inwestycji fotowoltaicznego.
Wnioski na dofinansowanie składamy w formie papierowej, można je złożyć osobiście w NFOŚiGW, za pomocy kuriera lub poprzez naszą firmę, która zajmie się całym procesem od złożenia wniosku, poprzez, doradztwo w zakresie samej instalacji, po montaż i podłączenie instalacji.
Musimy pamiętać, żeby otrzymać wsparcie finansowe, nie możemy przyłączyć się do sieci przez dystrybutora przed ogłoszeniem naboru, lecz po momencie złożenia i zaakceptowania wniosku o dofinansowanie.
Daje nam to możliwość taką, że wnioski mogą być składane, i podpisana umowa po zakupie i montażu instalacji PV, lecz przed zainstalowaniem licznika dwukierunkowego, co jest równoznaczne z zakończeniem inwestycji.
Sam wniosek o dofinansowanie po jego zatwierdzeniu stanie się umową o dofinansowanie oraz wnioskiem o płatność. Do wniosku należy załączyć fakturę za zakup i montaż instalacji PV, dowód zapłaty faktury, dokument potwierdzający instalację licznika dwukierunkowego wraz z danymi identyfikacyjnymi konkretnej umowy kompleksowej.

Firma Alt-Energy Sp. z o.o. zapewnia bezpłatną opiekę dla osób fizycznych podczas procesu złożenia wniosku, przebiegu instalacji i odbioru instalacji.

Program "Mój Prąd" Dofinansowanie 5000 zł na panele fotowoltaiczne (PV)
Program „Mój Prąd” Dofinansowanie 5000 zł na panele fotowoltaiczne (PV)
Dofinansowanie może być przyznane tylko do nowych urządzeń, przez to rozumie się wyprodukowanych co najwyżej 24 miesiące przed instalacją i projekt nie może dotyczyć wzrostu mocy już wcześniej zainstalowanej instalacji PV.
Ministerstwo Energi przewiduje również, przeprowadzenie ewentualnej kontroli do 3 lat od momentu wypłaty dofinansowanie po ówczesnym podpisaniu zgody na przetwarzanie i opublikowanie danych osobowych takich jak imię, nazwisko, miejscowość jak i moc instalacji.
Ministerstwo nie przewiduje zabezpieczeń, ubezpieczeń instalacji, więc tym bardziej lepiej cały proces zlecić profesjonalnej firmy, która udzieli wyczerpujących informacji oraz pomoże w wyborze optymalnego rozwiązania.

Kiedy nam się zwróci instalacja ?

Przy założeniu statystycznej rodziny 4 osobowej instalacji najpopularniejszej 5 kW,  sprzętu najwyższej jakości obecnym na rynku z 15 letnią gwarancją, czyli kosztem instalacji ok. 23 tyś. zł. , przy dzisiejszych opłatach za prąd będzie to 7 lat. Biorąc pod uwagę podwyżki prądu planowane na najbliższe lata, może być szybciej nawet do 5-6 lat. Wszystko zależy od dobrze dopasowanej instalacji, gdzie polecamy skorzystać z profesjonalnej firmy np. Alt-Energy, która zoptymalizuje inwestycji pod indywidualnego beneficjenta.
Reasumując jeśli dotacja wyniesie 20-25% inwestycji, to okres zwrotu za instalacje, będzie o rok wcześniej, niż bez skorzystania z tej ulgi. Do tego możemy zrobić odpis podatkowy na inwestycję odliczając kwotę dofinansowania. Jest możliwość wzięcia kredytu na pozostałą kwotę i rozbicie kosztów na raty.
Program został rozpisany na lata 2019-2024, ale jak widzimy po pierwszych dniach od wejścia rozporządzenia, do końca roku prawdopodobnie rozejdą się wszystkie pieniądze przeznaczone na to dofinansowanie, między inny dzięki łączeniu inwestycji z ulgą termomodernizacyjną.
Jeśli masz jakieś pytania, zapraszam do telefonu, wypełnienia formularza, oddzwonimy, odpiszemy, doradzimy.

Podsumowanie / FAQ

Program "Mój Prąd" Dofinansowanie 5000 zł na panele fotowoltaiczne (PV)
Program „Mój Prąd” Dofinansowanie 5000 zł na panele fotowoltaiczne (PV)

 

„Mój Prąd” Na co będą przeznaczone pieniądze z programu ?

Dotacje, czyli bezzwrotna pomoc finansowa do instalacji fotowoltaicznych (PV).

Dla kogo jest dofinansowanie i kto może z niego korzystać ?

Dopłata przeznaczona jest tylko dla osób fizycznych, którzy nie korzystają aktualnie z innej formy dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne.

Na co możemy przeznaczyć pieniądze z dofinansowania ?

Pieniądze z dofinansowania możemy przeznaczyć tylko na instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 kW do 10 kW, w których skład wchodzą głównie panele, inwertery, okablowanie, urządzenia do montażu, robocizna.

Ile możemy otrzymać pieniędzy ?

Dotacja, bezzwrotna jest przewidziana na maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych instalacji fotowoltaicznej, która nie może przekroczyć 5 tysięcy złotych. W rzeczywistości wiadomo, że instalacje są droższe niż 10 tysięcy złotych, więc praktycznie każdy beneficjent otrzyma maksymalną dotacje równą 5 tysięcy złotych.

Kiedy musi zostać ukończona instalacja PV w programie „Mój Prąd” ?

Przyznanie dopłaty na inwestycje w panele słoneczne, te które zostaną opłacone, będzie liczyć się data potwierdzenia przelewu po 23 lipca 2019 roku. Dotacji nie otrzymają osoby, które mają już instalacje PV, za którą zapłaciły przed 23 lipca.

Gdzie znajdziemy wnioski o dofinansowanie z programu „Mój prąd” ?

Możemy wypełnić formularz znajdujący się tutaj <– i otrzymać opiekę podczas całego procesu inwestycji z dotacją i instalacją.
Możemy znaleźć wniosek na stronie nfosigw.gov.pl w momencie uruchomienia programu.

Jak możemy złożyć wniosek o dopłatę ?

Możemy składać wnioski tylko w formie papierowej za pośrednictwem naszej strony tutaj lub w siedzibie NFOŚiGW w Warszawie, lub listem, kurierem przesłać dane.

Program „Mój prąd” gdzie złożyć wniosek o dopłatę ?

Najwygodniej zadzwonić do naszego doradcy lub wypełnić formularz znajdujący się tutaj. lub osobiście w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie przy ul. Konstruktorskiej (NFOŚiGW nie należy milić z wojewódzkimi funduszami, które dziś zajmują się m.in. programem „Czyste powietrze”).

Co trzeba dołączyć do wniosku o dofinansowanie na instalacje PV ?

Jedyną rzeczą, którą musimy dołączyć do dofinansowanie jest faktura za zakup i instalacje systemu fotowoltaicznego, może być przed 23 lipca 2019, lecz warunkiem jest potwierdzenie opłacenia faktur po 23 lipca 2019 oraz dokumentu potwierdzającego wymianę przez operatora dystrybucyjnego (OSD, zwanego czasem zakładem energetycznym) licznika dwukierunkowego.

Kiedy złożyć wniosek ?

Wniosek należy złożyć po zakończeniu inwestycji i otrzymaniu od dystrybutora, do sieci którego łączona będzie instalacja, informację o zamontowaniu licznika dwukierunkowego wraz z informacjami o umowie kompleksowej na zakup i dystrybucję energii elektrycznej. Nasz doradca pomoże w całym okresie inwestycji.

Kiedy zostaną wypłacane pieniądze ?

Dotacje z programu „Mój prąd” mają być wypłacane po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. NFOŚiGW poinformował 25 lipca, że chce rozpocząć nabór wniosków na przełomie sierpnia i września. Wcześniej rzecznik Ministerstwa Środowiska zapewnił portal WysokieNapiecie.pl, że nastąpi to w „najbliższych tygodnia”, najprawdopodobniej jeszcze przed końcem września.

Gdzie znajdziemy szczegóły programu „Mój prąd” ?

Wszystkie informacje znajdziemy na stronie Ministerstwa Środowsika, nadzorującego NFOŚiGW oraz na naszych stronach i portalach informacyjnych np. alt-energy.pl 

Dopłata będzie przysługiwać na rozbudowę instalacji fotowoltaicznej ?

Niestety dopłaty nie przysługują osobą fizycznym, które już mają instalację i chciałyby ją rozbudować. Nie otrzymamy wsparcia finansowego nawet na nowe panele dokładane do istniejących.

Jaki jest budżet programu „Mój prąd” ?

NFOŚiGW przeznaczył na program 1 mld zł ze środków znajdujących się już na rachunku NFOŚiGW i pochodzących m.in. z opłat za zanieczyszczanie środowiska.

Jak wiele osób może skorzystać z programu „Mój prąd” ?

W budżecie są przeznaczone pieniądze dla 200 000 osób w ramach programu „Mój prąd” w maksymalnej kwocie 5 tysięcy złotych.

Do kiedy będzie obowiązywał program „Mój prąd” ?

Program jest zaplanowany na lata 2019-2024 lecz patrząc na zainteresowanie, prawdopodobnie pieniądze na inwestycje skończą się po kilku miesiącach od rozpoczęcia składania wniosków, szacujemy że będzie to do końca roku 2019.

Zapytaj, złóż wniosek o dofinansowanie wypełniając formularz poniżej:

 

[contact-form-7 id=”59033″ title=”Formularz Dofinansowanie”]

lub skontaktuj się z nami bezpośrednio:

Zdzisław Pietralik:

tel. 536 451 000

e-mail: dofinansowania@riken24.pl

 

Łukasz Riken Łożyński:

tel. 799 164 364

e-mail: dofinansowania@riken24.pl

One thought on “Program „Mój Prąd” dofinansowanie 5 tyś zł jak, gdzie, dla kogo ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *