Zabawmy się w socializm cz.1 „Profil Zaufania”

Żeby można było korzystać z dobrodziejstw jakie oferuje nam tfu socjalistyczne państwo bez wychodzenia z domu.

Co nam będzie potrzebne ?

1. Profil zaufany

Czym jest Profil Zaufany?

Jest to darmowe narzędzie, dzięki któremu potwierdzamy naszą tożsamość w internecie za pomocą numeru PESEL. Działa jak podpis elektroniczny i jest alternatywą dla płatnego podpisu kwalifikowanego. Nie musisz już drukować, podpisywać i skanować dokumentów. Wystarczy, że podpiszesz je Profilem Zaufanym w internecie. Pamiętaj, że profil zaufany pomoże nam tylko w załatwieniu spraw administracyjnych.

Co zyskamy mając „Profil zaufany” ?

Możemy bez wychodzenia z domu korzystać z setek usług online na portalach urzędowych między innymi: 1) ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) tu można: – złożyć wniosek o dowód osobisty, – uzyskać odpisy aktów stanu cywilnego, – zgłosić urodzenie dziecka, – złożyć odwołania od decyzji administracyjnych. 2) PUE ZUS (Platforma Usług Elektrycznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) dumnie brzmi.. – można się umówić na wizytę w placówce ZUS, – wysłać wszelakie wnioski, – sprawdzać swoje zwolnienia lekarskie, – sprawdzić czy pracodawca zgłosił nas do ubezpieczenia, – sprawdzić informacje o stanie swojego konta ubezpieczeniowego podczas bankructwa ZUS-u 3) CEIDG (Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej) – można założyć firmę, – wznowić, zawiesić działalność gospodarczą, – uzyskać dane osób, które prowadzą firmy w Polsce. 4) Obywatel.gov.pl tutaj dzięki profilowi zaufnemu możemy sprawdzić: – swoje punkty karne, – dane w Rejestrze Dowodów Osobistych, – czy dowód jest unieważniony, – swoje dane w rejestrze PESEL, – dane medyczne IKP (Internetowym Koncie Pacjenta) na pacjent.gov.pl Założenie „Profilu zaufanego” jest: – bezpłatne, – ważność profilu jest 3 letnia (można potem przedłużyć o kolejne 3 lata), – zakłada się od razu i możemy z niego korzystać.

Co nam będzie potrzebne żeby go założyć ?

1) Dowód osobisty, 2) Konto bankowe w jednym z banków które współpracują z Ministerstwem Cyfryzacji czyli: – T-Mobile Usługi Bankowe, – Bank Polski PKO, – Inteligo, – Santander, – Bank PEKAO, – mBank, – ING, – Envelo, – Millenium, – Alior Bank Jeśli nie masz konta to załóż jakieś z darmowych aktualnie, które opisałem w artykule Darmowe konta bankowe.

Jak go założyć ?

1. Założenia „Zaufany profil” dokunujemy na Obywatel.gov.pl nadzorowany przez wspaniałe Ministerstwo Cyfryzacji. – Wchodzimy na stronę https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany – Klikamy „Przez internet” – Następnie „(ich listę znajdziesz na stronie profilu zaufanego)”   Zaufany Profil co to jest ? jak go założyć zakładanie profilu zaufanego.

Potwierdzamy przez bank naszą tożsamość.

Zaufany Profil co to jest ? jak go założyć potwierdzenie założenia profilu zaufanego.

Oświadczamy klikając dalej

  Zaufany Profil co to jest ? jak go założyć potwierdzenie danych profilu zaufanego.

Wpisujemy otrzymany kod SMS

Zaufany Profil co to jest ? jak go założyć potwierdzenie sms profilu zaufanego.

Profil zaufany został założony

Zaufany Profil co to jest ? jak go założyć profil założony profilu zaufanego.

Potwierdzamy mailem naszą tożsamość

Zaufany Profil co to jest ? jak go założyć profil potwierdzenie maila profilu zaufanego.

Klikamy zaloguj na stronie ePUAP

  Zaufany Profil co to jest ? jak go założyć profil logowanie

Wybieramy Profil Zaufany

  Zaufany Profil co to jest ? jak go założyć profil logowanie profil zaufany

Akceptujemy klauzule informacyjną, oczywiście po ówczesnym jej przeczytaniu

Zaufany Profil co to jest ? jak go założyć klauzula, regulamin

Mamy założony Profil Zaufany 🙂

Zaufany Profil co to jest ? jak go założyć pierwsze logowanie

W kolejnych częściach opiszemy jak korzystać z niego, żeby online wysyłać wnioski.